۱-کوههای مریخی:

كوه‌های منحصربه‌فرد و زیبای مریخی كه در جاده چابهار به گواتر دیده می‌شوند، از زیباترین مناظر طبیعی ایران هستند كه كمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.  


حدود 40 تا 50 كیلومتر پس از چابهار به سمت بندرگواتر، كوه‌هایی در سمت چپ جاده نمایان می‌شود كه به كوه‌های مینیاتوری یا مریخی معروفند. وجود این كوه‌ها با توجه به منظره كاملا متفاوتی كه در سمت راست جاده و رو به‌سوی دریا وجود دارد، باعث می‌شود تا یكی از زیباترین جاده‌ها و مناظر طبیعی استان سیستان و بلوچستان به‌وجود آید كه به دلیل عدم معرفی، كمتر مورد بازدید قرار گرفته‌اند.

این كوه‌ها كه از منحصربه‌فردترین كوه‌های ایران است، به ثبت و حفاظت محیط زیست نیز در نیامده‌اند تا دست کم به این وسیله نامشان در فهرست مناظر زیبا و بی‌نظیر ایران به‌جا گذاشته شود.

كوه‌های مریخی مناظری از کوه‌های کره ماه را برای انسان تداعی می‌کنند و جنس رسوبی آنها و همچنین فرسایش خاص كوه‌ها موجب ایجاد شیارها و تراش‌های زیبایی شده است که گویی نقاشی ماهر آنها را به تصویر کشیده است.

این کوه‌ها كه چاک چاک هستند و شکل‌های نامانوس دارند و فاقد پوشش گیاهی هستند و به خاطر غیرعادی بودنشان، در سال‌های اخیر و در میان گردشگران، به کوه‌های مریخی شهرت یافته‌اند، نمونه‌های بدبوم (بدلند) هستند که پدیده بوم‌شناختی ویژه‌ای است.

رنگ تقریبا سفیدرنگ کوه (چیزی میان طوسی و سفید) با واریزه‌های بسیار در پای ‌آن، وجود گرما و حرارت و شرجی هوا و رطوبت نسبتا بالا و سوی دیگر آن دریا که به‌این منظره آغوش گشوده است، مناظری رویایی و تخیلی را در ذهن بیننده پدید می‌آورد. همین منظره منحصربه‌فرد كه جاده چابهار ـ گواتر آن را به دو نیم تقسیم كرده، باعث شده تا این جاده به یكی از زیباترین جاده‌های ایران تبدیل شود. یك‌سو كوه‌های مخروطی مریخی با آن رنگ خاكستری خیال‌انگیز و سوی دیگر دریای سبز و ماسه‌های اندكی سرخ با درختچه‌های بیابانی در كرانه آن.

دشت كه در میان جاده آبگیر می‌شود، تالاب‌هایی را پدپد می‌آورد، كه در سوی دریا صورتی است و در سوی كوه خاكستری مایل به سفید. جایی كه به آن تالاب صورتی می‌گویند. این جاده كه با سراشیبی‌ها و سربالایی‌های بسیار، نمایان شدن گاه‌به‌گاه دریا در سمت چپ و نظاره منظره از ارتفاع، از جاذبه‌های خاص گردشگری در استان سیستان و بلوچستان است.

رشته کوه‌های مریخی که فقط در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، توانسته ترسیم‌گر یک جاذبه طبیعی زیبا باشد. این کوه‌ها در زمان‌های گذشته به زیرخروارها خاک مدفون بوده و امروزه با گذشت زمان‏، مشاهده می‌شوند. در اثر تغییرات جوی و آب و هوایی و باران‌های موسمی‏، خاک‌ها از روی آنها به دامنه‌ها ریخته شده و چهره اصلی این کوه‌ها نمایان شده است.

در پهنه بعضی از این کوه‌ها مشاهده می‌شود که برخی مواقع ارتفاع آنها تا پنج متر می‌رسد و در دیگر نقاط این بیابان‌ها بعضا بلندی آنها تا 100 متر و حتی بیشتر هم دیده می‌شود. جنس این پدیده از مقاومت خاصی برخوردار است، به‌طوری‌که بالا رفتن از آن به مثال بالا رفتن از صخره است.

۲-رودخانه باهو کلات


باهوكلات یكى از پر آب ترین رودخانه هاى استان و عامل اصلى حیات و زندگى در جنوب بلوچستان به حساب مى آید. این رودخانه آب هاى مناطق وسیعى از مناطق جنوبى شهرستان ایرانشهر و شهرستان چابهار را جمع آورى و به دریاى عمان سرازیر مى كند رودخانه باهوكلات در 90 كیلومترى شرق چابهار به خلیج گواتر دریاى عمان سرازیر مى شود. این رودخانه بویژه به دلیل زیستگاه تمساح ایرانى از نظرگردشگرى اهمیت فراوانى دارد شرایط و عوامل زیست محیطى در این رودخانه در مقایسه با سایر اكو سیستم هاى آبى از ثبات و پایدارى كمترى برخوردار است به طورى كه مى توان گفت در اینجا زیستگاه آبى به نوعى با زیستگاه خاكى در هم آمیخته است. درباره آبگیر هاى كم عمق و موقت در امتداد سرتاسر رودخانه هاى این منطقه نیز همین مطالب صادق است. در این زیستگاه ها كه گاه تا چند ماه بدون آب باقى مى ماند جانورانى كه حیات آنها به آب وابسته است نیز بهگونه اى حیرت انگیز خود را با شرایط محیطى وقف داده اند.

۳-خلیج چابهار

خلیج چابهار با جلوه بی نظیر طلوع و غروب خورشید در دریا - که بدون شک بی بدیل ترین منظره طلوع و غروب در کشور است همراه با نور کشتی ها در آب در شب و موقعیت نعل اسبی اش در کناره اقیانوس هند ازجمله دیدنی های چابهار است.

۴-اسکله ماهیگیری

در چابهار چندین اسکله صیادی وجوددارد که دو اسکله صیادی (تیس) و (رمین) از بقیه دیدنی ترند. اسکله تیس در داخل محوطه و اراضی منطقه آزاد و اسکله رمین در 10 کیلومتری شرق چابهار قرار دارد. تماشای کشتی ها و قایقهای صیادی و صیادان و صید انواع ماهی ها و شاه میگو که از محصولات دریایی هستند دیدنی است.

۵-ساحل صخره ای

در چابهار به دلیل موقعیت منحصر به فرد آن که تنها بندر اقیانوسی کشور است (اقیانوس هند) منطقه ای وجوددارد که به ساحل صخره ای (دریا بزرگ) معروف است.منظره برخورد موج و صخره و ارتفاع آب که گاه تا 5 متر پس از برخورد با صخره های بلند ، اوج می گیرد انواع خرچنگها و لاک پشت ها یی که روی صخره ها همبازی موج اقیانوس و جدال موج و صخره اند همه و همه جلوه های نابی از طبیعت شاعرانه را به تصویر می کشند . عکسی از دریا بزرگ

۶-گل فشان


در میان دشت كهیر و تنگ و در 20 كیلو مترى روستاى كهیر در مسیر جاده تنگ گالك به فاصله چند كیلومترى 3 تپه كوچك گل فشان به ارتفاع 10 تا 20 متر وجود دارد كه 2 تاى آنها همانند تپه بوده و از چند سال پیش غیرفعال شده است و سومى شكل یك آتشفشان بوده و در حال حاضر فعال است كه یك پدیده منحصر به فرد طبیعى است و نظیر آن فقط در 3 نقطه دیگر جهان گزارش شده و همواره از دهانه آن گل سرد طوسى رنگى تراوش مى كند.

۷-روستای تیس

روستای قدیمی تیس با قدمتی بیش از 2000 سال در شمال ساحل و اسکله صیادی تیس ،با مسجد زیبا و قدیمی و مردم روستایی و خونگرم آن از دیگر دیدنی های شهر چابهار است.

۸-تالاب لیپار

در15 كیلومترى شهر چابهار بعد از روستاى رمین در مسیر جاده ساحلى گواتر و در تنگه صخره هاى مشرف به دره اى سبز و زیبا قرار دارد كه از بالاى آن روستاى لیپار در میان سبزه زارها پیداست. در میان 2 كوه كه فاصله چندانى با هم ندارند آب بندى ایجاد شده كه آب هاى سرگردان اطراف را در خود جمع كرده است و به آبگیرى به طول 14 كیلومتر تبدیل شده است. در این آبگیر چشم نواز انواع بوته ها و درختچه ها از نوع گز و كلیر و چش با چشم اندازى زیبا، منطقه اى بكر با اكو سیستم خاصى را به وجود آورده است. پرندگانى چون چنگر، فلامینگو، كشیم، انواع حواصیل، طاووس كن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتى و خوتكا در این اكوسیستم زندگى مى كنند.
یكى از درختان بزرگى كه در نوار ساحلى چابهار مى روید انجیر معابد(لورلول) و به زبان محلى ها كرگ است كه در تمام اعضاى آن شیره سفید رنگى جریان دارد و از درختان تیره كائوچویى به شمار مى آید. تاج این درخت بزرگ و پهن و از انشعاب هاى آن ریشه هاى نا بجا مى روید. پوست درخت صاف و خاكسترى، برگ هایش بیضى شكل، ساده و درشت است. میوه هایش نارنجى رنگ و به درشتى فندق و قابل خوردن است. این درختان داراى قدمتى بالاى صد سال هستند و اكثراً در نزدیكى زیارتگاه ها قرار دارند. در حال حاضر در روستاهاى رمین، تیس كوپان، ماشى، لیپار، كوپان سر و. .. از این درخت ها وجود دارد. در ناحیه ساحلى خلیج گواتر بویژه در خور باهو و در نزدیكى محلى كه رودخانه باهو كلات به دریاى عمان مى ریزد، جنگلى بسیار زیبا و قابل توجه از گونه حرا پدیدار مى شود. حرا درختچه اى است كه در مرداب هاى نواحى گرم كرانه هاى عربستان، مصر و جنوب ایران از جمله شهرستان چابهار مى روید. از مشخصات حرا این است كه دانه اش روى درخت مادر رشد اولیه را طى كرده و سپس نهال جوان حاصل از درخت جدا شده و به مرداب مى افتد. برگ هاى حرا بادوام است و ظاهر بیضى شكل و منتهى به یك خامه باریك است. قسمت مورد استفاده پوسته شاخه آن است و در حال حاضر این جنگل یكى از زیباترین منظره هاى موجود در چابهار و منطقه گواتر است. 

۹-ساحل تیس

در مسیر جاده کنارک - چابهار و در 5 کیلومتری شهر و ساحل تیس با آلاچیق های زیبا وجود دارد .این ساحل به دلیل شیب بسیار کم و ملایم تا صدها متر دورتر از ساحل دارای عمق یکسان و کمتر از 1.5 متر می باشد .

۱۰-تمساح پوزه کوتاه

تمساح پوزه کوتاه برجسته ترین موجود حیات وحش چابهار محسوب می شود که در طبیعت این منطقه زندگی می کند .بخشی از زیستگاه اصلی این تمساح که محلی ها آن را "گاندو" می نامند ،در شهرستان چابهار و بخش دیگر در شهرستان ایرانشهر قرار دارد .این تمساح که از نادر ترین انواع تمساح در جهان است در رودخانه های سرباز و باهوکلات زندگی می کند.

۱۱-آثار باستانی و تاریخی

چابهار دارای آثار باستانی و تاریخی متعددی می باشد : روستا و بندر تاریخی تیس ،قلعه پرتغالیها بر روی تپه ای در 5 کیلومتری چابهار و مشرف بر خلیج چابهار ،مقبره امامزاده سید غلام رسول در نزدیکی میدان شیلات شهر ،مقبره های سنگی روستای تیس ، ویرانه های شهباز بند، ساختمان قدیمی تلگرافخانه انگلیس ، گودانگریز " گود انگلیس " ،قلعه و غار " بان مسیتی " روستای تیس،محوطه باستانی دمب کوه ، قلعه گواتر ، قلعه پیروزگت و بلوچ گت ، گورستان ها و نیز مساجد قدیمی از جمله آثار باستانی و مراکز تاریخی شهرستان چابهار محسوب می شوند.

۱۲-منطقه آزاد

محوطه اصلی در مساحتی به وسعت 230 هکتار ساخته شده است و دارای مجتمع های تجاری بسیار زیبا ، کارگاه های تولیدی ، ساختمان بانکها و ... می باشد .

۱۳-بندر چابهار

بندر چابهار بعنوان یكی از بنادر مهم در جنوب ایران و در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته است . این بندر بعلت موقعیت استراتژیك و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با سایر كشورهای منطقه دارد .
از سوی دیگر این بندر بعلت نزدیكی به كشورهایی نظیر افغانستان ، پاكستان و آسیای میانه ، در آینده ای نزدیك با اتصال به شبكه ریلی كشور اهمیت ویژه ای در ترانزیت كالا به این كشورها خواهد داشت . همچنین این بندر بعنوان تنها بندر اقیانوسی ایران ، یكی از نقاط كلیدی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان بوده و در كریدور شمال – جنوب نقش مهمی ایفاد خواهد كرد . ضمناً این بندر در مسیر ترانزیتی شرق – غرب قرار گرفته و فوریتهای مختلف اقتصادی و جغرافیایی در زمینه ترانزیت و ترانشیب می باشد .
بندر چابهار كه در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده ، به دلیل استقرار در كنار دریای عمان از دیر باز كانون داد و ستد و تجارت و دریانوردی بوده است . ویرانه قلعه پرتغالی ها در یكی از روستاهای این بندر (تیس ) در پنج كیلومتری چابهار واقع شده است ،گواه رونق دریانوردی و اهمیت استراتژیك این خطه از بلوچستان درروزگارانی است كه دول استعمارگر و تجارت پیشه اروپا بازارهای چین ، هندوستان و بطور كلی شرق را جایگاه مناسب عرضه كالا و مصنوعات خود دانسته و حفظ و تسلط بر آنها را جزئی از سیاستهای استعماری و سلطه جویانه خود قلمداد می كردند.

۱۴- جنگل های حرا و خلیج گواتر

 

 نوشته شده در تاریخ سه شنبه 4 بهمن 1390    | توسط: محمد    |    | نظرات()